Moje przewodniki po munrosach

Postanowiłam podzielić się opinią na temat dwu munro-przewodników z których korzystam. Na temat Highlandu zgromadziliśmy już małą biblioteczkę, którą może kiedyś bliżej przedstawię, bo jest bardzo ciekawa. Na razie zdecydowałam się przybliżyć te dwie pozycje bo dla munro baggera to one są kluczowe.
Moje dwa przewodniki to "The Munros" Camerona McNeishaOraz "The Munros" wydane pod patronatem Scottish Mountaineering Club, którą to książkę dalej będę nazywać SMC.Czym się różnią i który jest lepszy, oczywiście moim subiektywnym zdaniem?


1. Podział geograficzny

McNeish wyróżnił 31 rejonów / grup górskich, w przewodniku SMC jest podział na 17 sekcji, czyli nieco więcej niż połowę tego. Jak to się przekłada na przejrzystość? W tym wypadku uważam że jednak SMC rozwiązał sprawę lepiej: na początku omówienia każdej sekcji znajduje się jej mapka. Mamy więc tam mapę ogólną Szkocji z podziałem na sekcje, mapki szczegółowe danych sekcji, oraz mapki poszczególnych tras. U Camerona jest tylko ta pierwsza bardzo ogólna poglądowa mapa plus mapki trasowe, co nie pozwala wyrobić sobie przestrzennej wizji poszczególnych obszarów. Tzn. od Camerona dowiadujemy się tylko o przebiegu konkretnych tras, ale nie widzimy w jakiej relacji przestrzennej względem siebie są poszczególne munros w danej sekcji, bo na głównej mapie dało się zaznaczyć tylko najwyższe. Co prawda na części mapek trasowych udało się umieścić większą połać terenu i więcej niż jedną trasę, ale nie wszędzie.
Jednak jest też coś na korzyść McNeisha! Szczegółowszy podział wymusza szczegółowsze opisy, każdy z rozdziałów jest bowiem w obu przypadkach poprzedzony krótkim wstępem.

2. Mapki trasowe

Ich jakość oceniam podobnie, graficznie są w kompletnie różnych stylach ale jedne i drugie wystarczająco przejrzyste. Na mapkach SMC dodatkowo zaznaczone są przedwierzchołki wyższe niż 3000 stóp, a także korbety i grahamy z ich analogicznymi przedwierzchołkami. Może to być informacja użyteczna, choć dla mnie osobiście nie ma większego znaczenia.

3. Opisy tras

Te w SMC są bardzo konkretne, rzeczowe, suche. U McNeicha jest za to osobiste spojrzenie i niekiedy ciekawe dygresje. Z tego powodu wolę Camerona, czasem te nie do końca na temat uwagi mogą się okazać użyteczne. Na przykład opisując trasę na Stob Ghabhar Mcneish napomknął o alternatywnej ciekawej opcji, przez grańkę Aonach Eagach. Nie rekomendował jej a jedynie wspomniał, ale to nam wystarczyło, i właśnie tą drogą weszliśmy na munrosa. Punkt dla Mcneisha, nic nie ujmując solidnym i jasnym opisom z SMC.

4. Informacje dodatkowe

W obu przewodnikach mamy wstępy, wprowadzające w ideę zdobywania munrosów. Dodatkowo w SMC mamy także "notes", a w nich info techniczne nt m.in. prawa przejścia, lambingu, erozji, schronów, lawin itp. Bardziej doświadczonym są one raczej zbędne, mogą się natomiast przydać początkującym. Ponadto na końcu jest informacja nt Hillphones service, której jednak nie pofatygowałam się przeczytać do końca bo mnie nie interesuje.

5. Zdjęcia

SMC ma ich więcej i są ładniejsze (przypominam, opinia w pełni subiektywna).

6. Munro tables

Są jak najbardziej obecne w obu książkach, podobnie jak indeksy – w zależności od tego czy wolimy wyszukiwać / zaznaczać zdobycze na liście alfabetycznej, czy wg wysokości.

Reasumując, SMC jest bardziej profesjonalnie zrobione i zapewnia więcej informacji, a jednak nie mogę z czystym sumieniem stwierdzić że jest lepsze od Camerona. Camerona przyjemniej się czyta, lektura bardziej zachęca i inspiruje. Moim zdaniem oba przewodniki doskonale się uzupełniają i cieszę się że je mam, zresztą przy planowaniu wyjść korzystam zazwyczaj z obu. Jeśli ktoś jednak nie czuje potrzeby inwestowania w dwie książki, może zdecydować czy bardziej pasuje mu profesjonalne i rzeczowe SMC czy pełen pasji, nieco gawędziarski Cameron.

Jeśli ktoś z czytających korzysta jeszcze z czegoś innego wszelkie opinie będą mile widziane 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s